У 2026 році швидке заряджання електромобіля в Україні в середньому коштує приблизно 20–32 грн за 1 кВт·год, однак єдиного тарифу для всіх станцій не існує. Вартість заряджання батареї місткістю 60 кВт·год від 20 до 80% зазвичай становить близько 780–1250 грн з урахуванням енергетичних втрат. Ціна 100 км пробігу за умови використання виключно швидких DC-станцій може сягати 350–850 грн залежно від витрати автомобіля, тарифу оператора, температури повітря та швидкості руху. Перед кожною зарядною сесією важливо перевіряти вартість електроенергії, можливу плату за запуск, паркування та простій у застосунку обраної мережі.
Скільки коштує 1 кВт·год на швидкій зарядній станції в Україні?
Ціна швидкого заряджання електромобіля залежить від потужності станції, оператора, міста, розташування зарядного комплексу та часу використання. Навіть в одній зарядній мережі вартість електроенергії може відрізнятися залежно від конкретної точки.
Для попереднього розрахунку витрат у 2026 році можна використовувати практичний діапазон від 20 до 32 грн за 1 кВт·год. На окремих локаціях тариф може бути нижчим, однак на потужних трасових зарядних комплексах вартість уже може перевищувати 30 грн за кВт·год.
Найдорожчими зазвичай є станції:
- на великих автомобільних трасах;
- біля популярних автозаправних комплексів;
- поруч із торговими центрами та аеропортами;
- на платних паркувальних майданчиках;
- у місцях з обмеженою кількістю зарядних портів;
- із потужністю 150–350 кВт;
- із додатковою платою за простій або бронювання.
Актуальний тариф необхідно перевіряти безпосередньо перед початком заряджання. Ціна, яка відображалася у застосунку кілька тижнів тому, може вже не діяти.
Що вважається швидким заряджанням електромобіля?
Швидким заряджанням зазвичай називають заряджання постійним струмом — DC. Воно передає електроенергію безпосередньо в тягову батарею, оминаючи вбудований зарядний пристрій автомобіля.
Умовно публічні зарядні станції можна розділити на кілька категорій.
| Тип заряджання | Потужність | Орієнтовна ціна | Типовий час заряджання |
|---|---|---|---|
| Повільне AC | 3,5–7,4 кВт | 10–18 грн/кВт·год | 8–15 годин |
| Прискорене AC | 11–22 кВт | 12–20 грн/кВт·год | 3–8 годин |
| Швидке DC | 50–100 кВт | 20–30 грн/кВт·год | 30–90 хвилин |
| Надшвидке DC | 120–200 кВт | 25–32 грн/кВт·год | 20–50 хвилин |
| Ультрашвидке DC | 250–350 кВт | 28–32 грн/кВт·год і вище | 15–35 хвилин |
Зазначений час є орієнтовним. Фактична тривалість заряджання залежить не лише від потужності станції, а й від технічних можливостей електромобіля.
Наприклад, Nissan Leaf із максимальною потужністю приймання близько 50 кВт не зможе заряджатися на потужності 150 кВт, навіть якщо підключити його до відповідної станції. Водночас Hyundai Ioniq 5 із високовольтною архітектурою здатний значно ефективніше використовувати потужний зарядний термінал.
Скільки коштує повне швидке заряджання електромобіля?
Для розрахунку повної вартості необхідно знати:
- місткість тягової батареї;
- поточний відсоток заряду;
- бажаний рівень заряду;
- вартість 1 кВт·год;
- приблизні втрати електроенергії;
- додаткові комісії оператора.
Базова формула має такий вигляд:
Вартість заряджання = кількість отриманих кВт·год × тариф станції.
Однак кількість енергії, нарахована зарядною станцією, може бути дещо більшою за кількість енергії, фактично збереженої в акумуляторі. Частина електроенергії витрачається на охолодження або підігрів батареї, перетворення напруги, роботу насосів, електроніки та кліматичної системи автомобіля.
Під час швидкого заряджання доцільно враховувати втрати на рівні приблизно 5–12%. У таблиці нижче для розрахунків використовується середнє значення 8%.
| Місткість батареї | За тарифу 20 грн/кВт·год | За тарифу 25 грн/кВт·год | За тарифу 30 грн/кВт·год | За тарифу 32 грн/кВт·год |
|---|---|---|---|---|
| 40 кВт·год | 864 грн | 1080 грн | 1296 грн | 1382 грн |
| 60 кВт·год | 1296 грн | 1620 грн | 1944 грн | 2074 грн |
| 77 кВт·год | 1663 грн | 2079 грн | 2495 грн | 2661 грн |
| 84 кВт·год | 1814 грн | 2268 грн | 2722 грн | 2903 грн |
| 100 кВт·год | 2160 грн | 2700 грн | 3240 грн | 3456 грн |
Така таблиця показує умовну вартість заряджання повністю розрядженої батареї до 100%. У реальній експлуатації електромобіль практично ніколи не підключають до станції з абсолютним нульовим зарядом.
Крім того, після досягнення 80% швидкість заряджання помітно знижується. Тому під час поїздок водії найчастіше використовують діапазон приблизно від 10–20% до 80%.
Скільки коштує зарядити електромобіль від 20 до 80%?
Заряджання від 20 до 80% означає поповнення 60% місткості батареї. Для акумулятора на 60 кВт·год потрібно зберегти приблизно 36 кВт·год енергії.
З урахуванням 8% втрат зарядна станція може віддати близько 38,9 кВт·год.
Розрахунок буде таким:
- за тарифу 20 грн — близько 778 грн;
- за тарифу 25 грн — близько 972 грн;
- за тарифу 30 грн — близько 1166 грн;
- за тарифу 32 грн — близько 1244 грн.
Вартість заряджання від 20 до 80% для акумуляторів різної місткості наведена нижче.
| Місткість батареї | Енергія з урахуванням втрат | Тариф 20 грн | Тариф 25 грн | Тариф 30 грн | Тариф 32 грн |
|---|---|---|---|---|---|
| 40 кВт·год | близько 25,9 кВт·год | 518 грн | 648 грн | 778 грн | 829 грн |
| 60 кВт·год | близько 38,9 кВт·год | 778 грн | 972 грн | 1166 грн | 1244 грн |
| 77 кВт·год | близько 49,9 кВт·год | 998 грн | 1247 грн | 1497 грн | 1597 грн |
| 84 кВт·год | близько 54,4 кВт·год | 1089 грн | 1361 грн | 1633 грн | 1742 грн |
| 100 кВт·год | близько 64,8 кВт·год | 1296 грн | 1620 грн | 1944 грн | 2074 грн |
Таким чином, великий електричний кросовер або седан із батареєю на 90–100 кВт·год може потребувати понад 2000 грн лише для поповнення заряду від 20 до 80% на дорогій швидкій станції.
Скільки коштує зарядити популярні електромобілі в Україні?
Вартість заряджання конкретної моделі залежить від установленої батареї та версії автомобіля. Навіть одна модель може мати модифікації з різною місткістю акумулятора, типом приводу, напругою тягової системи та максимальною потужністю DC-заряджання.
У таблиці наведені орієнтовні характеристики популярних електромобілів.
| Електромобіль | Місткість батареї | Роз’єм швидкого заряджання | Максимальна потужність DC | Витрата енергії | Ціна заряджання 20–80% за 25 грн | Ціна заряджання 20–80% за 32 грн |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan Leaf 40 kWh | 40 кВт·год | CHAdeMO | близько 50 кВт | 16–20 кВт·год/100 км | близько 648 грн | близько 829 грн |
| Tesla Model 3 RWD | близько 60 кВт·год | CCS Combo 2 або адаптований роз’єм | до 170 кВт залежно від версії | 14–18 кВт·год/100 км | близько 972 грн | близько 1244 грн |
| Volkswagen ID.4 Pro | 77 кВт·год корисної місткості | CCS Combo 2 | приблизно 135–175 кВт | 18–23 кВт·год/100 км | близько 1247 грн | близько 1597 грн |
| Hyundai Ioniq 5 | до 84 кВт·год | CCS Combo 2 | до 260 кВт | 17–22 кВт·год/100 км | близько 1361 грн | близько 1742 грн |
| Zeekr 001 | близько 95–100 кВт·год | GB/T DC або CCS2 залежно від ринку | приблизно 200–400 кВт залежно від версії | 18–25 кВт·год/100 км | близько 1620 грн | близько 2074 грн |
Характеристики залежать від року випуску, ринку постачання та комплектації. Перед купівлею китайського, європейського або американського електромобіля важливо уточнити не лише місткість батареї, а й установлений зарядний стандарт.
Скільки коштує зарядити Nissan Leaf на швидкій станції?
Nissan Leaf залишається одним із найпоширеніших електромобілів в Україні. Версія з батареєю 40 кВт·год зазвичай підтримує швидке заряджання через роз’єм CHAdeMO потужністю до 50 кВт.
Якщо заряджати Nissan Leaf від 20 до 80%, необхідно поповнити приблизно 24 кВт·год у батареї. З урахуванням втрат станція може нарахувати приблизно 26 кВт·год.
Вартість становитиме:
- близько 520 грн за тарифу 20 грн/кВт·год;
- близько 650 грн за тарифу 25 грн/кВт·год;
- близько 780 грн за тарифу 30 грн/кВт·год;
- близько 830 грн за тарифу 32 грн/кВт·год.
За середньої витрати 17–19 кВт·год на 100 км таке заряджання може додати приблизно 125–150 км реального пробігу. Узимку, за високої швидкості або помітної деградації акумулятора запас ходу буде меншим.
Скільки коштує швидке заряджання Tesla?
Ціна заряджання Tesla залежить від моделі, місткості батареї та сумісності автомобіля з українською зарядною інфраструктурою.
Tesla Model 3 RWD зазвичай має батарею місткістю близько 60 кВт·год. Для поповнення заряду від 20 до 80% потрібно оплатити приблизно 39 кВт·год з урахуванням втрат.
Орієнтовна вартість:
- 780 грн за ціни 20 грн/кВт·год;
- 970 грн за ціни 25 грн/кВт·год;
- 1170 грн за ціни 30 грн/кВт·год;
- 1240 грн за ціни 32 грн/кВт·год.
Tesla Model Y Long Range або Model 3 Long Range із більшою батареєю коштуватимуть дорожче за одну зарядну сесію. Водночас завдяки відносно низькій витраті енергії вартість 100 км може бути нижчою, ніж у важкого електричного кросовера з аналогічною місткістю акумулятора.
Власникам автомобілів зі США необхідно заздалегідь перевірити сумісність роз’єму та наявність відповідного адаптера. Можливість підключення ще не означає, що автомобіль отримуватиме максимальну потужність станції.
Скільки коштує зарядити Volkswagen ID.4?
Volkswagen ID.4 Pro оснащується батареєю корисною місткістю близько 77 кВт·год і підтримує роз’єм CCS Combo 2. Максимальна потужність швидкого заряджання залежить від року випуску та програмного забезпечення автомобіля.
Під час заряджання від 20 до 80% необхідно поповнити близько 46 кВт·год безпосередньо в батареї. З урахуванням втрат оператор може нарахувати приблизно 50 кВт·год.
Вартість такої сесії становитиме:
- близько 1000 грн за тарифу 20 грн/кВт·год;
- близько 1250 грн за тарифу 25 грн/кВт·год;
- близько 1500 грн за тарифу 30 грн/кВт·год;
- близько 1600 грн за тарифу 32 грн/кВт·год.
За середньої витрати 18–22 кВт·год на 100 км поповнення батареї від 20 до 80% здатне додати приблизно 210–255 км реального пробігу.
Скільки коштує швидке заряджання електромобіля на 100 км?
Для власника електромобіля вартість повної батареї менш показова, ніж ціна 100 км пробігу. Вона розраховується за формулою:
Вартість 100 км = витрата електроенергії × тариф зарядної станції × коефіцієнт втрат.
Наприклад, якщо електромобіль витрачає 18 кВт·год на 100 км, а станція продає електроенергію за 30 грн за кВт·год, базова вартість становитиме:
18 × 30 = 540 грн.
За втрат близько 8% підсумкова сума збільшиться приблизно до 583 грн на 100 км.
| Витрата автомобіля | Тариф 20 грн | Тариф 25 грн | Тариф 30 грн | Тариф 32 грн |
|---|---|---|---|---|
| 15 кВт·год/100 км | 324 грн | 405 грн | 486 грн | 518 грн |
| 18 кВт·год/100 км | 389 грн | 486 грн | 583 грн | 622 грн |
| 20 кВт·год/100 км | 432 грн | 540 грн | 648 грн | 691 грн |
| 22 кВт·год/100 км | 475 грн | 594 грн | 713 грн | 760 грн |
| 25 кВт·год/100 км | 540 грн | 675 грн | 810 грн | 864 грн |
За регулярного використання дорогих швидких станцій вартість експлуатації електромобіля може наблизитися до витрат на бензиновий або дизельний автомобіль. Основна фінансова вигода зберігається у власників, які більшу частину енергії отримують удома, на роботі або на доступніших AC-станціях.
Що впливає на вартість швидкого заряджання?
Тариф оператора
Кожна зарядна мережа самостійно формує вартість послуги. Оператор враховує закупівельну ціну електроенергії, підключення потужності, оренду території, обслуговування обладнання, податки, комісії платіжних систем та амортизацію станції.
Потужність зарядної станції
Тариф на терміналі потужністю 150–350 кВт може бути вищим, ніж на станції потужністю 50 кВт. Однак це правило діє не завжди: деякі оператори встановлюють однакову ціну для всіх DC-портів на конкретній локації.
Розташування станції
Трасові зарядні комплекси часто коштують дорожче за міські станції. На вартість впливають оренда землі, доступна електрична потужність, популярність маршруту та кількість альтернативних точок поблизу.
Час заряджання
Частина операторів використовує різні ціни залежно від часу доби або завантаженості мережі. Тому тариф потрібно перевіряти безпосередньо перед запуском сесії.
Температура батареї
Холодний акумулятор приймає енергію повільніше. Узимку частина електроенергії може витрачатися на підігрів батареї та салону, а час перебування на станції збільшується.
Рівень заряду
Найвища потужність зазвичай доступна за низького або середнього рівня заряду. Після 60–80% система поступово обмежує струм, щоб зменшити навантаження на акумулятор.
Стан акумулятора
Батарея з помітною деградацією може повільніше приймати заряд. Особливо це характерно для старих електромобілів без ефективної рідинної системи терморегулювання.
Додаткові комісії
Деякі станції окремо нараховують:
- плату за початок зарядної сесії;
- комісію за поповнення балансу;
- вартість бронювання;
- оплату паркування;
- плату за простій;
- підвищений роумінговий тариф;
- штраф за несвоєчасне звільнення порту.
Актуальна ціна зазвичай відображається на сторінці конкретної станції в застосунку. Після завершення заряджання на деяких локаціях може нараховуватися плата за простій.
Чому швидке заряджання коштує дорожче за домашнє?
Власник швидкої станції платить не лише за електроенергію. Для роботи потужного DC-комплексу потрібні дороге обладнання, окреме підключення, високі ліміти потужності, трансформатори, системи охолодження, програмне забезпечення та цілодобове технічне обслуговування.
Вартість сучасної швидкої станції може багаторазово перевищувати ціну звичайного домашнього зарядного пристрою. Додатково оператор має витрати на:
- підготовку майданчика;
- прокладання кабельних ліній;
- монтаж обладнання;
- посилення електричної мережі;
- оренду землі;
- мобільний зв’язок;
- банківський еквайринг;
- диспетчерську підтримку;
- ремонт конекторів і кабелів;
- захист обладнання;
- податки;
- прибирання та освітлення території.
Користувач фактично оплачує не лише електроенергію, а й можливість отримати десятки кіловат-годин за короткий час.
Чи впливає потужність станції на підсумкову ціну?
Потужніша станція не завжди означає дорожче заряджання. Ключове значення має тариф за кВт·год.
Наприклад, заряджання на 150-кіловатній станції за ціною 25 грн за кВт·год буде дешевшим, ніж на 50-кіловатній станції за ціною 30 грн за кВт·год. Якщо обидві станції віддали однакову кількість енергії, підсумкова сума визначається тарифом, а не швидкістю.
Однак потужність впливає на тривалість зупинки. Якщо електромобіль здатний приймати 150–250 кВт, використання потужної станції дозволяє швидше продовжити поїздку.
Підключати автомобіль із максимальною потужністю приймання 50 кВт до термінала на 300 кВт зазвичай невигідно, якщо на цій локації діє підвищений тариф. Автомобіль однаково прийме не більше потужності, передбаченої виробником.
Чому електромобіль не заряджається із заявленою потужністю?
Позначення «150 кВт» на зарядній станції означає її максимальну технічну потужність, а не гарантовану швидкість для кожного автомобіля.
Фактична потужність обмежується:
- можливостями електромобіля;
- поточним рівнем заряду;
- температурою батареї;
- температурою навколишнього середовища;
- напругою акумулятора;
- станом зарядного обладнання;
- кількістю одночасно підключених автомобілів;
- програмними обмеженнями;
- зарядною кривою конкретної моделі.
Автомобіль може отримати пікові 150 кВт лише на короткому відрізку сесії, тоді як середня потужність буде значно нижчою.
Під час вибору електромобіля важлива не лише максимальна цифра в технічних характеристиках, а й стабільність зарядної кривої. Модель, здатна довго утримувати 120–150 кВт, іноді заряджається швидше за автомобіль із короткочасним піком 200 кВт.
Чому невигідно заряджати батарею до 100% на швидкій станції?
Після досягнення 80% потужність заряджання більшості електромобілів помітно знижується. Система керування батареєю обмежує зарядний струм, щоб зменшити нагрівання та захистити акумулятор.
У результаті останні 20% можуть займати майже стільки ж часу, скільки заряджання від 20 до 80%. За умови оплати лише за кВт·год це не завжди збільшує вартість самої енергії, але може призвести до додаткових витрат:
- тривалішого паркування;
- плати за час;
- ризику нарахування плати за простій;
- втрати часу в дорозі;
- утворення черги;
- підвищеного температурного навантаження на батарею.
Під час далеких поїздок зазвичай вигідніше зарядитися до 70–80%, доїхати до наступної станції та знову скористатися швидким діапазоном зарядної кривої.
Заряджання до 100% виправдане, якщо попереду довга ділянка без зарядної інфраструктури або автомобілю справді потрібен максимальний запас ходу.
Скільки коштує швидке заряджання взимку?
Узимку вартість 100 км збільшується навіть за незмінного тарифу станції. Причиною є підвищена витрата енергії.
У холодну погоду електроенергія додатково використовується для:
- опалення салону;
- підігріву батареї;
- обігріву скла, дзеркал і сидінь;
- підтримання робочої температури електроніки;
- компенсації підвищеного опору шин;
- руху по снігу та мокрій дорозі.
Якщо влітку автомобіль витрачає 17 кВт·год на 100 км, узимку споживання може зрости до 21–25 кВт·год. За тарифу 30 грн за кВт·год і втрат 8% вартість 100 км збільшиться приблизно з 551 до 680–810 грн.
Найпомітніше зростання витрати спостерігається:
- під час коротких міських поїздок;
- у сильний мороз;
- за високої температури в салоні;
- без попереднього прогрівання;
- на автомобілях без теплового насоса;
- під час руху на високій швидкості.
Для економії корисно прогрівати автомобіль під час підключення до зарядної станції та заздалегідь активувати підготовку батареї перед прибуттям на швидку станцію, якщо модель підтримує таку функцію.
Які роз’єми використовуються на швидких зарядних станціях в Україні?
CCS Combo 2
CCS Combo 2 є основним європейським стандартом швидкого заряджання. Він використовується на Volkswagen ID.4, Skoda Enyaq, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, BMW i4, Mercedes-Benz EQE та багатьох інших моделях.
Сучасні станції CCS2 можуть мати потужність від 50 до 350 кВт.
CHAdeMO
CHAdeMO встановлюється переважно на японських електромобілях, зокрема Nissan Leaf і деяких версіях Mitsubishi.
Кількість таких портів залишається значною, однак нові надпотужні станції частіше орієнтуються на CCS Combo 2 і GB/T.
GB/T DC
GB/T DC використовується на електромобілях для внутрішнього ринку Китаю. Цей роз’єм зустрічається на BYD, Zeekr, NIO, XPeng, Voyah, Hongqi, Dongfeng та інших китайських моделях.
В Україні кількість станцій із GB/T DC поступово збільшується, але перед поїздкою необхідно перевірити наявність відповідного конектора на маршруті.
CCS Combo 1
CCS Combo 1 зустрічається на автомобілях зі США. Безпосереднє підключення до європейської станції CCS2 зазвичай неможливе без сумісного адаптера або переобладнання.
Роз’єми Tesla
Тип роз’єму залежить від ринку походження автомобіля. Європейські Tesla зазвичай сумісні з CCS2, тоді як американські версії можуть потребувати адаптера або додаткового доопрацювання.
Як оплачується швидке заряджання електромобіля?
Більшість українських зарядних мереж працює через мобільні застосунки. Стандартна схема має такий вигляд:
- Водій установлює застосунок оператора.
- Проходить реєстрацію.
- Додає банківську картку або поповнює внутрішній баланс.
- Обирає станцію на карті.
- Знаходить номер потрібного конектора.
- Підключає кабель до автомобіля.
- Запускає сесію у застосунку.
- Після заряджання зупиняє сесію та звільняє порт.
На деяких терміналах доступні банківські картки, QR-коди, RFID-картки або безконтактна оплата. Однак покладатися лише на банківський термінал не варто: перед далекою поїздкою бажано заздалегідь установити застосунки основних операторів.
Що таке плата за простій?
Плата за простій нараховується, коли автомобіль залишається підключеним після завершення заряджання або після перевищення встановленого часу.
Така система потрібна для того, щоб водії не займали зарядний порт після отримання необхідної енергії. На популярних трасових станціях один залишений автомобіль може заблокувати заряджання для кількох інших користувачів.
Розмір плати залежить від оператора та локації. Вона може нараховуватися:
- відразу після завершення заряджання;
- через певний безкоштовний період;
- після досягнення встановленого рівня заряду;
- після перевищення максимальної тривалості сесії.
Щоб уникнути додаткових витрат, необхідно ввімкнути сповіщення застосунку та стежити за станом заряджання через автомобіль.
Скільки коштує заряджання вдома порівняно зі швидкою станцією?
Стандартний побутовий тариф на електроенергію дозволяє заряджати електромобіль значно дешевше, ніж на публічних DC-станціях. За наявності двозонного лічильника вартість нічного заряджання може бути ще нижчою.
З урахуванням 8% втрат орієнтовна вартість повного домашнього та швидкого заряджання наведена в таблиці.
| Місткість батареї | Домашнє заряджання вдень, 4,32 грн | Домашнє заряджання вночі, 2,16 грн | Швидке заряджання, 25 грн | Швидке заряджання, 32 грн |
|---|---|---|---|---|
| 40 кВт·год | близько 187 грн | близько 93 грн | близько 1080 грн | близько 1382 грн |
| 60 кВт·год | близько 280 грн | близько 140 грн | близько 1620 грн | близько 2074 грн |
| 77 кВт·год | близько 359 грн | близько 180 грн | близько 2079 грн | близько 2661 грн |
| 84 кВт·год | близько 392 грн | близько 196 грн | близько 2268 грн | близько 2903 грн |
| 100 кВт·год | близько 467 грн | близько 233 грн | близько 2700 грн | близько 3456 грн |
Домашнє заряджання за нічним тарифом може бути більш ніж у десять разів дешевшим за дорогу публічну DC-станцію. Саме тому електромобіль найбільш вигідний для власника, який має постійний доступ до розетки, настінного зарядного пристрою або корпоративної зарядної станції.
Чи вигідний електромобіль без домашнього заряджання?
Електромобіль можна експлуатувати без власної зарядної точки, однак фінансова вигода буде значно меншою.
Покупцеві необхідно заздалегідь з’ясувати:
- які станції розташовані біля дому;
- чи є зарядна станція біля роботи;
- скільки коштує 1 кВт·год;
- чи доступні нічні тарифи;
- чи є AC-станції;
- наскільки часто станції бувають зайнятими;
- які роз’єми використовуються;
- чи є плата за паркування;
- чи працюють станції під час відключень електроенергії;
- наскільки швидко автомобіль приймає DC-заряд.
Якщо водій заряджається виключно на станціях за 30–32 грн за кВт·год, вартість 100 км може бути порівнянною з витратами на економічний автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння.
Водночас електромобіль зберігає інші переваги: тиху роботу, швидке прискорення, відсутність моторної оливи, меншу кількість деталей, які потребують обслуговування, та комфортний рух у місті.
Коли швидке заряджання справді виправдане?
Далекі поїздки
На трасі швидкість поповнення батареї важливіша за мінімальну вартість. Зупинка на 20–40 хвилин дозволяє продовжити маршрут без багатогодинного очікування.
Відсутність домашньої зарядної станції
Якщо водій не може встановити зарядний пристрій біля дому, швидка станція стає основним способом експлуатації електромобіля.
Термінова поїздка
DC-станція допомагає швидко отримати необхідний запас ходу перед незапланованою поїздкою.
Низький рівень заряду
Коли батарея майже розряджена, а поблизу немає доступної AC-станції, швидке заряджання забезпечує мінімально необхідний запас енергії.
Комерційна експлуатація
Таксі, кур’єрські служби та корпоративні автомобілі можуть використовувати швидкі станції, оскільки простій транспорту іноді коштує дорожче за підвищений тариф.
Як зменшити витрати на швидке заряджання?
Порівнюйте тарифи в застосунках
Ціна на сусідніх станціях може помітно відрізнятися. Іноді достатньо проїхати кілька кілометрів, щоб заощадити кілька сотень гривень.
Заряджайтеся в оптимальному діапазоні
Під час поїздок використовуйте діапазон приблизно від 10–20% до 70–80%. Після 80% потужність зазвичай знижується, а тривалість зупинки збільшується.
Обирайте станцію відповідно до можливостей автомобіля
Для електромобіля з максимальною потужністю заряджання 50 кВт немає потреби регулярно використовувати дорогий термінал на 300 кВт.
Підготовлюйте батарею
Якщо автомобіль підтримує попередній підігрів акумулятора, вказуйте зарядну станцію у штатній навігації. Система зможе підготувати батарею до приймання високої потужності.
Не залишайте автомобіль після завершення сесії
Стежте за сповіщеннями, щоб не платити за простій.
Використовуйте програми лояльності
Деякі оператори пропонують бонуси, знижки, передплати та спеціальні тарифи для постійних клієнтів.
Поєднуйте різні види заряджання
Найекономічніша стратегія — заряджати автомобіль удома або на роботі, використовувати доступні AC-станції під час тривалого паркування, а DC залишати для траси та термінових ситуацій.
Зменшуйте витрату енергії
На трасі витрата особливо сильно залежить від швидкості. Рух зі швидкістю 100–110 км/год зазвичай дозволяє проїхати помітно далі, ніж постійна їзда зі швидкістю 130–140 км/год.
Як вибрати електромобіль із недорогим швидким заряджанням?
Низька вартість однієї зарядної сесії не завжди означає економічну експлуатацію. Маленька батарея заряджається дешевше, але може потребувати частіших зупинок.
Під час вибору автомобіля необхідно оцінювати відразу кілька характеристик.
Витрата енергії
Економічний електромобіль витрачає приблизно 14–18 кВт·год на 100 км. Великий кросовер може споживати 22–28 кВт·год, особливо взимку та на трасі.
Місткість батареї
Акумулятор на 40–60 кВт·год дешевше заряджати, однак він забезпечує менший запас ходу. Батарея на 80–100 кВт·год зручніша для подорожей, але одна повна сесія коштує значно дорожче.
Максимальна потужність DC
Для регулярних далеких поїздок бажано вибирати модель, здатну приймати не менше 100–150 кВт. Але максимальну потужність потрібно оцінювати разом із зарядною кривою.
Напруга тягової системи
Архітектура на 800 В дозволяє ефективніше використовувати потужні станції. Такі автомобілі здатні швидше заряджатися за відповідних умов.
Тип роз’єму
Перед купівлею необхідно перевірити поширеність CCS2, CHAdeMO або GB/T DC на запланованих маршрутах.
Терморегулювання батареї
Рідинне охолодження та попередній підігрів акумулятора допомагають підтримувати стабільну швидкість заряджання влітку та взимку.
Реальний запас ходу
Паспортний показник не завжди відповідає експлуатації на українських трасах. Необхідно враховувати швидкість, температуру, вітер, опалення та завантаження автомобіля.
Підібрати електромобіль із відповідною батареєю, роз’ємом і потужністю заряджання можна в салоні електромобілів Electri4ka. Перед купівлею важливо розрахувати не лише ціну автомобіля, а й доступну інфраструктуру, вартість заряджання на звичних маршрутах і можливість установлення домашньої станції.
Чи варто купувати електромобіль за дорогого швидкого заряджання?
Зростання тарифів на DC-станціях не означає, що електромобілі повністю втратили економічний сенс. Фінансовий результат залежить від структури заряджання.
Якщо 80–90% енергії власник отримує вдома за нічним тарифом, а швидкими станціями користується лише під час подорожей, середня вартість кілометра залишається низькою.
Якщо ж автомобіль постійно заряджається на дорогих публічних терміналах, витрати можуть значно зрости. Тому перед купівлею варто скласти приблизний місячний розрахунок.
Наприклад, за пробігу 1500 км і витрати 18 кВт·год на 100 км автомобілю потрібно близько 270 кВт·год енергії без урахування втрат.
За умовних 8% втрат вийде приблизно 292 кВт·год:
- за нічним домашнім тарифом — близько 631 грн на місяць;
- за денним домашнім тарифом — близько 1261 грн;
- на публічній станції за 20 грн — близько 5840 грн;
- на швидкій станції за 25 грн — близько 7300 грн;
- на швидкій станції за 30 грн — близько 8760 грн;
- на швидкій станції за 32 грн — близько 9344 грн.
Різниця між домашнім та виключно публічним заряджанням може перевищувати 8000 грн на місяць.
Поширені запитання
Скільки в середньому коштує швидке заряджання електромобіля в Україні?
Для попереднього розрахунку можна використовувати діапазон близько 20–32 грн за кВт·год. Підсумковий тариф залежить від мережі, міста, потужності та конкретної зарядної точки.
Скільки коштує зарядити батарею на 60 кВт·год?
Повне заряджання з урахуванням приблизно 8% втрат коштуватиме близько 1300 грн за тарифу 20 грн за кВт·год і близько 2070 грн за тарифу 32 грн за кВт·год.
Скільки коштує зарядити електромобіль від 20 до 80%?
Для батареї на 60 кВт·год така сесія коштує орієнтовно 780–1240 грн. Для батареї на 100 кВт·год — приблизно 1300–2070 грн.
Скільки коштує 100 км на електромобілі?
За витрати 18 кВт·год на 100 км і використання швидкої станції вартість становитиме приблизно 390–620 грн з урахуванням втрат. Узимку або на великому кросовері сума може перевищувати 800 грн.
Чи можна безкоштовно зарядити електромобіль?
Безкоштовні станції іноді зустрічаються біля готелів, ресторанів, офісів і торгових об’єктів. Однак їхня кількість скорочується, потужність часто обмежена, а доступ може надаватися лише клієнтам закладу.
Швидке заряджання оплачується за час чи за електроенергію?
Найчастіше оплата нараховується за фактично отримані кВт·год. Але окремі оператори можуть додатково стягувати плату за запуск, паркування, бронювання або простій.
Чи варто заряджати електромобіль до 100%?
Для повсякденних поїздок зазвичай достатньо 70–80%. Заряджання до 100% корисне перед довгим маршрутом, але останні відсотки на DC-станції набираються повільно.
Яка станція потрібна для Nissan Leaf?
Більшість Nissan Leaf використовують роз’єм CHAdeMO. Перед поїздкою необхідно перевірити наявність відповідного конектора, оскільки нові потужні комплекси можуть бути орієнтовані переважно на CCS2 і GB/T DC.
Яка станція потрібна для китайського електромобіля?
Автомобілі для внутрішнього ринку Китаю зазвичай оснащуються роз’ємом GB/T DC. Експортні європейські версії можуть використовувати CCS Combo 2.
Чому зарядна станція нарахувала більше енергії, ніж отримала батарея?
Причиною є втрати під час заряджання та споживання систем автомобіля. Електроенергія витрачається на терморегулювання акумулятора, електроніку, насоси та кліматичну установку.
Що дешевше: швидке заряджання чи бензин?
Відповідь залежить від витрати автомобіля та тарифу станції. На дорогій DC-станції вартість 100 км може наблизитися до витрат на бензиновий автомобіль. Домашнє заряджання, особливо за нічним тарифом, залишається значно дешевшим.
Чи можна постійно користуватися швидким заряджанням?
Технічно це можливо, якщо виробник автомобіля не встановлює обмежень. Однак для економії та зменшення теплового навантаження доцільно поєднувати DC-заряджання з домашніми або публічними AC-станціями.
Як дізнатися точну вартість до початку заряджання?
Необхідно відкрити застосунок оператора, вибрати конкретну станцію та потрібний порт. У картці зазвичай зазначаються тариф, потужність, тип конектора та можлива плата за простій.
Висновок
Швидке заряджання електромобіля в Україні у 2026 році в середньому коштує близько 20–32 грн за 1 кВт·год, але тариф необхідно перевіряти перед кожною сесією. Поповнення батареї місткістю 60 кВт·год від 20 до 80% коштує приблизно 780–1250 грн, а заряджання великого акумулятора на 100 кВт·год може перевищувати 2000 грн. За постійного використання дорогих DC-станцій вартість 100 км може наблизитися до витрат на бензиновий або дизельний автомобіль. Максимальну економію забезпечує поєднання домашнього нічного заряджання, доступних AC-станцій і швидких терміналів лише під час далеких поїздок. Під час вибору електромобіля необхідно враховувати місткість батареї, реальну витрату, тип роз’єму, зарядну криву та максимальну потужність приймання. Грамотно підібраний автомобіль і продумана стратегія заряджання дозволяють зберегти зручність електричного транспорту та контролювати щомісячні витрати.
