Як обрати електромобіль для далеких поїздок?

14.06.2026

Для далеких поїздок краще вибирати електромобіль із реальним трасовим запасом ходу не менше 350–450 км, тяговою батареєю від 75–80 кВт·год і підтримкою швидкого заряджання постійним струмом потужністю від 150 кВт. Не менш важливими є швидкість заряджання в діапазоні від 10 до 80%, наявність термостатування акумулятора, попереднього прогрівання батареї та поширеного зарядного роз’єму CCS2. Під час вибору також необхідно враховувати витрату енергії на швидкості 110–130 км/год, зимове зменшення пробігу, комфорт підвіски, об’єм багажника та доступність зарядних станцій на маршруті. Паспортний запас ходу не можна сприймати як відстань, яку автомобіль гарантовано проїде трасою за будь-яких умов.

Чим електромобіль для подорожей відрізняється від міського автомобіля

Міський електромобіль може мати компактну батарею, помірну потужність заряджання та запас ходу близько 250–350 км. Для щоденних поїздок містом цього зазвичай достатньо, оскільки автомобіль можна регулярно заряджати вдома, на роботі або біля торговельного центру.

Під час експлуатації на трасі вимоги стають значно вищими. Електромобіль для далеких поїздок повинен не лише долати велику відстань на одному заряді, а й швидко відновлювати запас енергії під час зупинок.

Основні відмінності хорошого електромобіля для подорожей:

  • збільшена корисна ємність акумулятора;
  • низька витрата енергії на високій швидкості;
  • ефективна система охолодження та підігрівання батареї;
  • висока потужність швидкого заряджання;
  • стабільна зарядна крива;
  • поширений зарядний роз’єм;
  • зручний салон для тривалого перебування;
  • місткий багажник;
  • адаптивний круїз-контроль;
  • якісна шумоізоляція;
  • комфортна підвіска;
  • точний прогноз залишку заряду;
  • вбудований планувальник маршруту з урахуванням зарядних станцій.

Отже, великий паспортний пробіг сам по собі ще не робить електромобіль придатним для подорожей. Автомобіль із батареєю на 100 кВт·год, але повільним заряджанням і високою витратою енергії може виявитися менш зручним, ніж економніша модель з акумулятором на 80 кВт·год.

Який запас ходу потрібен для далеких поїздок

Чому не можна орієнтуватися лише на паспортний пробіг

Виробники зазначають запас ходу відповідно до певного вимірювального циклу. На європейському ринку найчастіше використовується цикл WLTP, а для автомобілів китайського внутрішнього ринку — CLTC. Американські моделі можуть мати показники за циклом EPA.

Ці значення не можна безпосередньо порівнювати між собою:

  • WLTP зазвичай ближчий до змішаної експлуатації;
  • EPA часто дає відносно реалістичну оцінку;
  • CLTC переважно відображає спокійну їзду та може суттєво перевищувати фактичний результат на трасі.

Наприклад, автомобіль із заявленим пробігом 650 км за циклом CLTC у реальних трасових умовах може проїхати близько 380–500 км. Точний результат залежить від швидкості, температури повітря, вітру, рельєфу, завантаження салону та роботи кліматичної системи.

Який реальний пробіг вважати достатнім

Для регулярних поїздок між містами рекомендується орієнтуватися на такі показники:

Сценарій експлуатації Бажаний реальний пробіг трасою
Поїздки до 200 км в один бік Від 300 км
Регулярні маршрути 300–500 км Від 350–450 км
Сімейні подорожі Україною Від 400 км
Міжнародні поїздки Від 400–500 км
Поїздки взимку Бажано від 450 км за помірної погоди
Маршрути з рідкісними зарядними станціями Від 450–550 км

Оптимальним варіантом для більшості власників буде електромобіль, здатний проїхати трасою близько 400 км без необхідності розряджати акумулятор до мінімального рівня.

Чому потрібен резерв енергії

Під час подорожі не рекомендується планувати маршрут так, щоб приїжджати до зарядної станції із залишком 1–3%. Станція може бути зайнята, тимчасово вимкнена або несумісна з конкретним автомобілем.

Розумний резерв становить:

  • 10–15% на добре знайомому маршруті;
  • 15–20% на новому маршруті;
  • 20–25% узимку, за сильного вітру або складного рельєфу;
  • не менше 25% на ділянках із рідкісними зарядними станціями.

Якщо корисна ємність батареї становить 80 кВт·год, то за резерву 15% водій фактично планує використати близько 68 кВт·год.

Яка ємність батареї потрібна для подорожей

Мінімальна та оптимальна ємність акумулятора

Для далеких поїздок можна розглядати такі орієнтири:

  • 60–70 кВт·год — допустимий мінімум для економного седана;
  • 75–85 кВт·год — оптимальний діапазон для більшості водіїв;
  • 90–110 кВт·год — хороший варіант для великого кросовера або частих подорожей;
  • понад 110 кВт·год — рішення для важких преміальних автомобілів, великих позашляховиків і максимального запасу ходу.

Однак порівнювати автомобілі лише за ємністю батареї неправильно. Необхідно враховувати витрату енергії.

Наприклад:

  • седан із батареєю 75 кВт·год і витратою 17 кВт·год на 100 км може проїхати далі;
  • великий кросовер із батареєю 90 кВт·год і витратою 25 кВт·год на 100 км може мати менший трасовий пробіг.

Повна та корисна ємність батареї

Виробники можуть зазначати повну, або номінальну, ємність акумулятора. Водночас частина батареї резервується системою керування для захисту від критичного заряджання та розряджання.

Для розрахунку реального пробігу важливішою є корисна ємність.

Приклад:

  • повна ємність — 82 кВт·год;
  • корисна ємність — 77 кВт·год;
  • трасова витрата — 19 кВт·год на 100 км.

Теоретичний пробіг становитиме:

77 ÷ 19 × 100 = близько 405 км.

Якщо залишити 10% енергії як резерв, практичний перегін між заряджаннями становитиме приблизно 360–365 км.

Як розрахувати реальний запас ходу електромобіля

Для орієнтовного розрахунку можна використати просту формулу:

Запас ходу = корисна ємність батареї ÷ витрата енергії × 100.

Наприклад, електромобіль має:

  • корисну ємність батареї 85 кВт·год;
  • витрату трасою 20 кВт·год на 100 км.

Розрахунок:

85 ÷ 20 × 100 = 425 км.

Це теоретичний результат за умови використання всієї доступної енергії. Для комфортної подорожі бажано враховувати резерв:

425 × 0,85 = близько 361 км.

Отже, під час планування маршруту безпечна відстань між зарядними зупинками становитиме приблизно 350–360 км.

Як швидкість впливає на запас ходу

Електромобіль особливо чутливий до збільшення швидкості, оскільки аеродинамічний опір швидко зростає. Різниця між рухом зі швидкістю 90 і 130 км/год може бути дуже суттєвою.

Орієнтовна витрата сучасного електромобіля середнього класу:

Швидкість Орієнтовна витрата
80–90 км/год 14–18 кВт·год на 100 км
100–110 км/год 16–21 кВт·год на 100 км
120 км/год 19–24 кВт·год на 100 км
130 км/год 21–28 кВт·год на 100 км
Понад 140 км/год 25–35 кВт·год на 100 км

Великі кросовери, мінівени та автомобілі з широкими колесами зазвичай споживають більше енергії. Обтічні седани й ліфтбеки демонструють кращу ефективність на високій швидкості.

Під час вибору електромобіля для траси важливо шукати не просто великий акумулятор, а поєднання достатньої ємності та хорошої аеродинаміки.

Чому аеродинаміка важливіша за потужність двигуна

Коефіцієнт аеродинамічного опору позначається як Cd. Що він нижчий, то менше енергії автомобіль витрачає на подолання опору повітря.

Для електромобіля, розрахованого на далекі поїздки, хорошими вважаються такі значення:

  • Cd до 0,21–0,23 — відмінна аеродинаміка;
  • Cd близько 0,24–0,26 — хороший показник;
  • Cd близько 0,27–0,30 — прийнятно для кросовера;
  • Cd вище 0,30 — підвищена витрата енергії на трасі.

Але коефіцієнт Cd не можна оцінювати окремо від площі фронтальної проєкції. Великий автомобіль із хорошим коефіцієнтом опору все одно може споживати більше енергії, ніж низький седан.

Тому для далеких поїздок найчастіше вигідніші:

  • седан;
  • ліфтбек;
  • універсал;
  • обтічний середньорозмірний кросовер.

Великий електричний позашляховик забезпечує більше простору, але зазвичай потребує місткішої батареї та частіших заряджань.

Яка потужність швидкого заряджання потрібна

Пікова потужність не показує всієї картини

У характеристиках автомобіля може бути зазначена потужність заряджання 200, 250 або навіть 300 кВт. Однак це максимальне значення, яке іноді підтримується лише протягом кількох хвилин.

Для подорожей важливіші:

  • середня потужність заряджання;
  • тривалість заряджання від 10 до 80%;
  • поведінка автомобіля після кількох швидких заряджань поспіль;
  • здатність підтримувати високу потужність за низької температури;
  • наявність попереднього прогрівання батареї;
  • потужність станції, необхідна для досягнення максимальної швидкості.

Хороший електромобіль може починати заряджання на потужності близько 200–250 кВт, а потім поступово знижувати її, зберігаючи високу середню швидкість. Інший автомобіль може короткочасно показати 250 кВт, але вже за кілька хвилин знизити потужність до 100–120 кВт.

Оптимальні показники для поїздок

Максимальна потужність DC Оцінка для подорожей
До 70 кВт Повільне заряджання, підходить переважно для міста
80–120 кВт Допустимо для рідкісних далеких поїздок
130–180 кВт Хороший універсальний рівень
200–250 кВт Відмінний варіант для регулярних подорожей
Понад 250 кВт Максимальна швидкість за наявності відповідних станцій

Для більшості водіїв розумним мінімумом буде підтримка заряджання постійним струмом потужністю від 130–150 кВт.

Скільки має тривати заряджання від 10 до 80%

Оптимальний час заряджання:

  • до 20 хвилин — відмінний результат;
  • 20–30 хвилин — хороший показник;
  • 30–40 хвилин — прийнятно;
  • понад 45 хвилин — незручно для регулярних далеких поїздок.

Водночас батарея великої ємності може заряджатися довше в хвилинах, але отримувати більше енергії. Тому корисно оцінювати не лише час, а й кількість кілометрів пробігу, які додаються за 10, 15 або 20 хвилин.

Що таке зарядна крива

Зарядна крива показує, як змінюється потужність заряджання в міру наповнення акумулятора.

Зазвичай процес виглядає так:

  • за низького рівня заряду батарея приймає максимальну або близьку до максимальної потужність;
  • після 40–60% потужність починає поступово знижуватися;
  • після 80% заряджання помітно сповільнюється;
  • після 90% швидкість може бути в кілька разів нижчою за пікову.

Тому під час далеких поїздок часто вигідніше зупинятися частіше й заряджатися приблизно з 10 до 60–80%, ніж чекати заповнення батареї до 100%.

Автомобіль із рівною зарядною кривою може виявитися зручнішим за модель із вищою заявленою піковою потужністю.

Архітектура 400 або 800 вольтів

Більшість електромобілів побудована на архітектурі близько 400 В. Сучасніші платформи можуть використовувати напругу близько 800 В.

Переваги 800-вольтової архітектури:

  • можливість підтримувати вищу потужність заряджання;
  • менша сила струму за аналогічної потужності;
  • зниження теплового навантаження;
  • легші силові кабелі;
  • швидке поповнення запасу енергії;
  • висока ефективність силової електроніки.

Однак наявність 800-вольтової системи не гарантує рекордного заряджання. Результат залежить від акумулятора, його хімічного складу, охолодження, програмного забезпечення та можливостей зарядної станції.

Для рідкісних подорожей якісного електромобіля з 400-вольтовою архітектурою буде достатньо. Для постійних поїздок на великі відстані модель з 800-вольтовою платформою може скоротити тривалість зупинок.

Який зарядний роз’єм краще вибрати

Type 2

Роз’єм Type 2 використовується для заряджання змінним струмом. Він підходить для:

  • домашньої настінної станції;
  • заряджання в паркінгу;
  • готельних станцій;
  • повільного та середнього заряджання біля торговельних центрів;
  • громадських AC-станцій.

Потужність залежить від бортового зарядного пристрою автомобіля. Часто зустрічаються показники 7,4, 11 і 22 кВт.

Для подорожей бажано, щоб електромобіль підтримував трифазне заряджання потужністю 11 кВт. Можливість приймати 22 кВт буде додатковою перевагою, але зустрічається не в усіх моделях.

CCS2

CCS2 поєднує контакти Type 2 і додаткові контакти постійного струму. Це один із найзручніших варіантів для поїздок Україною та європейськими країнами.

Переваги CCS2:

  • широке поширення;
  • підтримка швидкого DC-заряджання;
  • сумісність із великою кількістю європейських станцій;
  • відсутність необхідності постійно використовувати додаткові перехідники.

Для автомобіля, який планується регулярно використовувати на далеких маршрутах, CCS2 зазвичай є найпрактичнішим вибором.

GB/T

Китайські електромобілі для внутрішнього ринку можуть оснащуватися роз’ємами GB/T AC і GB/T DC. Такі автомобілі можуть мати привабливі характеристики, велику батарею та багате оснащення, однак перед купівлею необхідно уважно вивчити зарядну сумісність.

Потрібно перевірити:

  • доступність станцій GB/T DC;
  • наявність якісного адаптера;
  • максимальну потужність через адаптер;
  • коректність обміну даними між автомобілем і станцією;
  • можливість заряджатися в різних мережах;
  • наявність сервісної підтримки;
  • зручність заряджання на міжнародних маршрутах.

Вибирати автомобіль із GB/T для регулярних подорожей варто лише за повного розуміння зарядної логістики.

CHAdeMO

Роз’єм CHAdeMO зустрічається переважно на деяких японських електромобілях минулих поколінь. Він може підтримувати швидке заряджання, однак кількість нових моделей і сучасних станцій із цим стандартом поступово скорочується.

Для купівлі електромобіля з розрахунком на багаторічні подорожі CCS2 зазвичай є перспективнішим.

Чи потрібен тепловий насос

Тепловий насос підвищує ефективність опалення салону. У звичайному електричному нагрівачі енергія батареї безпосередньо перетворюється на тепло. Тепловий насос переносить тепло з навколишнього середовища, тому за певних температур витрачає менше електроенергії.

Переваги теплового насоса:

  • зниження зимової витрати;
  • збільшення запасу ходу;
  • ефективніше обігрівання салону;
  • зменшення втрат енергії в холодну погоду.

Особливо корисний тепловий насос для водіїв, які часто подорожують узимку. За сильного морозу його ефективність може знижуватися, але в більшості зимових умов він залишається корисною опцією.

Попереднє прогрівання батареї перед заряджанням

Холодний акумулятор не здатний одразу приймати максимальну потужність. Якщо водій приїжджає на швидку станцію з непрогрітою батареєю, заряджання може бути значно повільнішим за заявлене.

Система попереднього кондиціонування акумулятора нагріває батарею до оптимальної температури перед зарядною зупинкою.

Найкращий варіант — коли автомобіль автоматично вмикає підготовку батареї після вибору швидкої станції у вбудованій навігації.

Під час вибору необхідно з’ясувати:

  • чи є автоматичне прогрівання акумулятора;
  • чи можна ввімкнути його вручну;
  • чи працює функція зі сторонніми зарядними станціями;
  • чи відображає автомобіль готовність батареї;
  • наскільки швидко прогрівається акумулятор узимку.

Для далеких зимових поїздок попереднє кондиціонування батареї може бути важливішим за різницю в піковій потужності заряджання на 20–30 кВт.

Система термостатування акумулятора

Акумулятор повинен працювати в оптимальному температурному діапазоні. Для цього використовується система рідинного охолодження та підігрівання.

Якісна система термостатування забезпечує:

  • стабільну потужність під час руху;
  • швидке заряджання в спеку та холод;
  • захист акумулятора від перегрівання;
  • меншу деградацію;
  • можливість кількох швидких заряджань поспіль;
  • передбачуваний запас ходу.

Електромобілі без повноцінного рідинного охолодження можуть помітно сповільнювати заряджання після тривалої швидкісної поїздки або кількох послідовних зарядних сесій.

Який тип кузова кращий для далеких поїздок

Електричний седан

Седан зазвичай забезпечує:

  • низьку витрату енергії;
  • хорошу аеродинаміку;
  • стійкість на трасі;
  • великий запас ходу за помірної батареї;
  • низький рівень аеродинамічного шуму.

Недоліки:

  • обмежена висота багажного отвору;
  • менш зручна посадка;
  • невеликий дорожній просвіт;
  • менше простору для великого багажу.

Електричний седан підійде тим, хто цінує максимальну ефективність і часто їздить якісними дорогами.

Електричний ліфтбек

Ліфтбек поєднує аеродинаміку седана зі зручним доступом до багажника. Це один із найпрактичніших варіантів для подорожей.

Переваги:

  • великий багажний отвір;
  • можливість скласти задні сидіння;
  • помірна витрата енергії;
  • зручність перевезення валіз;
  • хороша стійкість на трасі.

Електричний універсал

Універсал підходить для сім’ї, перевезення багажу та активного відпочинку. Він зазвичай трохи менш економний, ніж седан, але значно практичніший.

Під час вибору потрібно перевірити:

  • об’єм багажника;
  • довжину вантажного майданчика;
  • наявність рівної підлоги після складання сидінь;
  • допустиме навантаження;
  • можливість встановлення багажника на дах.

Електричний кросовер

Кросовери популярні завдяки високій посадці, просторому салону та збільшеному кліренсу.

Переваги:

  • зручна посадка;
  • просторий другий ряд;
  • місткий багажник;
  • хороша оглядовість;
  • практичність на дорогах різної якості.

Недоліки:

  • підвищена витрата енергії;
  • велика фронтальна площа;
  • менший запас ходу за однакової батареї;
  • вища чутливість до бокового вітру.

Для далеких поїздок краще вибирати обтічний середньорозмірний кросовер, а не важкий електричний позашляховик.

Електричний мінівен

Мінівен підійде великій родині або компанії. Він забезпечує багато місця, але зазвичай відрізняється високою витратою енергії.

Для компенсації підвищеного споживання бажано вибирати модель:

  • із батареєю від 90–100 кВт·год;
  • швидким заряджанням від 150–200 кВт;
  • ефективною системою клімат-контролю;
  • роздільним керуванням температурою;
  • хорошою шумоізоляцією.

Передній, задній чи повний привод

Задній привод

Задньоприводні версії часто є найдальнобійнішими. Вони мають один електромотор, меншу масу та нижчу витрату енергії.

Переваги:

  • великий запас ходу;
  • хороша керованість;
  • менша вартість;
  • нижче енергоспоживання.

Для більшості поїздок асфальтованими дорогами заднього привода достатньо.

Передній привод

Передній привод зустрічається на деяких компактних і середньорозмірних електромобілях. Він забезпечує звичну поведінку автомобіля, але вибір моделей для далеких поїздок може бути обмеженим.

Повний привод

Два електромотори підвищують потужність, динаміку та стійкість на слизькій дорозі.

Переваги:

  • упевнене прискорення;
  • краща тяга взимку;
  • стабільність на мокрій дорозі;
  • зручність у гірській місцевості;
  • можливість буксирування в деяких моделей.

Недоліки:

  • більша витрата енергії;
  • підвищена маса;
  • вища вартість;
  • іноді менший запас ходу.

Повний привод має сенс для зимових поїздок, гірських маршрутів і водіїв, яким важлива максимальна динаміка. Для звичайних подорожей трасою задньоприводна версія нерідко виявляється раціональнішою.

Як розмір коліс впливає на пробіг

Великі диски покращують зовнішній вигляд, але часто знижують ефективність.

Причини:

  • збільшена маса колеса;
  • ширші шини;
  • підвищений опір коченню;
  • погіршення плавності ходу;
  • вища вартість шин;
  • підвищений ризик пошкодження на поганій дорозі.

Різниця між 18- і 21-дюймовими колесами може становити кілька відсотків запасу ходу. На швидкісній трасі втрати можуть бути особливо помітними.

Для подорожей оптимальні:

  • 18-дюймові колеса для седана;
  • 19-дюймові колеса для середньорозмірного кросовера;
  • шини помірної ширини;
  • покришки з низьким опором коченню;
  • достатньо високий профіль.

Які електромобілі підходять для далеких поїздок

Характеристики конкретних автомобілів залежать від року випуску, ринку та комплектації. Тому перед купівлею необхідно перевіряти параметри вибраної версії.

Модель Батарея Паспортний запас ходу Швидке заряджання Особливості
Tesla Model 3 Long Range Близько 75–79 кВт·год Понад 600 км WLTP в окремих версіях До 250 кВт Низька витрата, розвинене планування маршруту
Hyundai Ioniq 6 Long Range Близько 77–84 кВт·год До 600 км і більше WLTP Надшвидке заряджання, близько 18 хвилин від 10 до 80% за відповідних умов Аеродинамічний кузов, 800-вольтова платформа
Kia EV6 Long Range Близько 77–84 кВт·год Приблизно 500–580 км WLTP Швидке заряджання від 10 до 80% приблизно за 18 хвилин Просторий салон, 800-вольтова архітектура
BYD Seal Близько 82,5 кВт·год Приблизно 520–570 км WLTP До 150 кВт залежно від версії Комфортний седан, батарея Blade
BMW i4 eDrive40 Корисна ємність близько 81 кВт·год Близько 550–590 км WLTP До 200 кВт Комфорт, керованість, практичний кузов
Mercedes-Benz EQE Близько 89–96 кВт·год Понад 600 км WLTP у далекобійних версіях Близько 170 кВт Комфортний салон, низький рівень шуму
Tesla Model Y Long Range Близько 75–79 кВт·год Понад 500 км WLTP залежно від версії До 250 кВт Місткість, зручний багажник, планувальник заряджань
NIO ET5 Touring Батареї близько 75 або 100 кВт·год, існують й інші варіанти Залежить від батареї та вимірювального циклу Залежить від версії та ринку Практичний універсал, просторий багажник
Zeekr 001 Близько 95–100 кВт·год і більше в окремих версіях Залежить від комплектації та циклу Висока потужність заряджання в нових модифікаціях Просторий ліфтбек, комфортна підвіска
Voyah Free EV Велика батарея, параметри залежать від версії Високий паспортний запас ходу Швидке DC-заряджання Просторий преміальний кросовер

Під час вибору китайської версії автомобіля необхідно окремо перевірити зарядні роз’єми, локалізацію мультимедійної системи, мобільний застосунок, навігацію, роботу онлайн-сервісів і сумісність із зарядною інфраструктурою.

Що краще для траси: седан чи кросовер

Якщо пріоритетом є максимальний пробіг, краще вибрати седан або ліфтбек. За однакової батареї такий автомобіль зазвичай проїжджає далі завдяки меншій площі кузова та кращій аеродинаміці.

Кросовер раціональніший, якщо важливі:

  • висока посадка;
  • просторий салон;
  • зручний доступ до багажника;
  • збільшений кліренс;
  • сімейна експлуатація;
  • перевезення дитячого візка;
  • поїздки дорогами різної якості.

Компромісним варіантом стане аеродинамічний кросовер середнього розміру з батареєю від 80 кВт·год і трасовою витратою не більше 22–23 кВт·год на 100 км.

Наскільки зменшується запас ходу взимку

Узимку електромобіль витрачає енергію не лише на рух, а й на:

  • опалення салону;
  • підігрівання батареї;
  • обігрівання скла;
  • підігрівання сидінь;
  • підтримання робочої температури силової системи.

Додатково опір коченню зростає через зимові шини, сніг і низьку температуру гуми.

Орієнтовне зниження пробігу:

Умови Можливе зниження запасу ходу
Температура близько +5 °C 5–10%
Температура близько 0 °C 10–15%
Мороз близько −10 °C 15–25%
Мороз нижче −20 °C 25–40%
Короткі поїздки з постійним прогріванням До 40% і більше

Точний результат залежить від моделі, наявності теплового насоса, швидкості, тривалості поїздки та можливості прогріти автомобіль від зарядної мережі.

Для зимових подорожей бажано вибирати електромобіль із запасом ємності батареї та не будувати маршрут за літніми показниками витрати.

Як планувати маршрут на електромобілі

Визначити реальну трасову витрату

Перед першою далекою поїздкою бажано провести тест на знайомій ділянці траси. Необхідно проїхати не менше 50–100 км зі звичною швидкістю та подивитися середню витрату.

Випробування краще виконати:

  • зі швидкістю, яка використовуватиметься в подорожі;
  • з увімкненим клімат-контролем;
  • зі звичайним завантаженням;
  • на шинах відповідного сезону.

Вибирати станції із запасним варіантом

На кожній важливій ділянці маршруту бажано мати:

  • основну зарядну станцію;
  • запасну станцію поблизу;
  • додатковий варіант у напрямку руху.

Не варто будувати маршрут навколо однієї станції, особливо якщо наступний зарядний пункт розташований далеко.

Перевіряти не лише наявність станції

Перед поїздкою потрібно уточнити:

  • тип роз’єму;
  • максимальну потужність;
  • кількість зарядних портів;
  • спосіб запуску;
  • необхідність застосунку;
  • доступність станції вночі;
  • наявність паркувальних обмежень;
  • актуальні відгуки користувачів;
  • можливість оплати банківською карткою;
  • розташування кафе або санітарної зони.

Планувати прибуття з низьким, але безпечним зарядом

Швидке заряджання найефективніше за низького рівня батареї. За хорошої інфраструктури можна приїжджати на станцію із залишком 10–15%.

Однак такий підхід безпечний лише тоді, коли:

  • станція справна;
  • поруч є альтернативний зарядний пункт;
  • маршрут добре знайомий;
  • погода стабільна;
  • автомобіль точно прогнозує залишок енергії.

Не заряджатися до 100% на кожній зупинці

Після 80% потужність більшості електромобілів суттєво знижується. Тому в подорожі вигідніше зарядитися до рівня, достатнього для наступної ділянки маршруту.

Наприклад, замість однієї зупинки на 55 хвилин можна зробити дві зупинки по 20–25 хвилин. Загальний час у дорозі може виявитися меншим.

Як оцінити загальний час поїздки

Порівнювати автомобілі лише за запасом ходу недостатньо. Важливіше визначити, скільки часу триватиме весь маршрут з урахуванням заряджань.

Припустімо, відстань становить 800 км.

Автомобіль із великим акумулятором і повільним заряджанням

  • реальний запас ходу — 420 км;
  • одне тривале заряджання — 50 хвилин;
  • додаткова коротка зупинка — 20 хвилин;
  • сумарний час заряджання — близько 70 хвилин.

Економний автомобіль зі швидким заряджанням

  • реальний запас ходу — 350 км;
  • два заряджання по 20 хвилин;
  • сумарний час заряджання — близько 40 хвилин.

Незважаючи на менший запас ходу, другий автомобіль може завершити маршрут раніше.

Для об’єктивного порівняння необхідно враховувати:

  • відстань між зупинками;
  • середню потужність заряджання;
  • витрату енергії;
  • кількість необхідних зупинок;
  • час з’їзду з маршруту;
  • імовірність очікування вільного порту.

Комфорт салону в тривалих поїздках

Запас ходу та заряджання важливі, але водій і пасажири можуть перебувати в автомобілі кілька годин поспіль.

Сидіння

Необхідно перевірити:

  • довжину подушки;
  • підтримку попереку;
  • діапазон регулювань;
  • бічну підтримку;
  • жорсткість наповнювача;
  • можливість зміни кута нахилу;
  • наявність вентиляції;
  • наявність підігрівання;
  • пам’ять налаштувань.

Короткий тест-драйв не завжди дає змогу оцінити комфорт. Бажано провести за кермом не менше 30–60 хвилин.

Другий ряд

Для сімейної подорожі важливі:

  • запас простору для ніг;
  • висота салону;
  • кут нахилу спинки;
  • наявність центрального підлокітника;
  • окремі дефлектори;
  • роз’єми USB;
  • підігрівання сидінь;
  • можливість встановлення дитячих крісел;
  • рівна підлога.

Клімат-контроль

Бажана наявність дво- або тризонного клімат-контролю. У великому автомобілі одна кліматична зона може створювати дискомфорт пасажирам другого ряду.

Шумоізоляція

На трасі необхідно оцінити:

  • шум від шин;
  • аеродинамічний шум;
  • свист біля дзеркал;
  • шум підвіски;
  • герметичність дверей;
  • якість акустичного скла.

Електромотор майже не чути, тому інші шуми в електромобілі сприймаються особливо виразно.

Яка підвіска краща для подорожей

Надто жорстка підвіска втомлює на дорогах із нерівним покриттям. Надмірно м’яка може створювати розгойдування та знижувати впевненість на високій швидкості.

Хороший автомобіль для далеких поїздок повинен забезпечувати:

  • стійкість на прямій;
  • плавне проходження нерівностей;
  • відсутність сильного розгойдування;
  • передбачувані реакції;
  • мінімальні удари на стиках;
  • стабільність за бокового вітру.

Адаптивні амортизатори дають змогу вибирати між комфортним і спортивним режимом. Пневматична підвіска може покращити плавність ходу, але підвищує складність і вартість обслуговування.

Які електронні помічники потрібні на трасі

Для регулярних подорожей корисні:

  • адаптивний круїз-контроль;
  • система утримання в смузі;
  • контроль сліпих зон;
  • попередження про поперечний рух;
  • автоматичне екстрене гальмування;
  • розпізнавання дорожніх знаків;
  • камери кругового огляду;
  • автоматичне перемикання дальнього світла;
  • моніторинг втоми водія.

Особливо важливий коректно працюючий адаптивний круїз-контроль. Він повинен плавно сповільнюватися, зберігати вибрану дистанцію та не реагувати надто різко на автомобілі в сусідніх смугах.

Наявність великої кількості датчиків ще не гарантує якісну роботу асистентів. Системи необхідно перевіряти під час тест-драйву.

Об’єм багажника та практичність

Для двох осіб може бути достатньо багажника об’ємом близько 350–450 літрів. Для сім’ї бажано розглядати моделі з об’ємом від 450–550 літрів.

Важливо враховувати не лише паспортний об’єм, а й:

  • форму багажного відділення;
  • ширину отвору;
  • висоту завантаження;
  • наявність ніші під підлогою;
  • можливість розмістити зарядні кабелі окремо;
  • передній багажник;
  • складання задніх сидінь;
  • наявність електропривода дверей;
  • допустиме навантаження.

Передній багажник особливо зручний для зберігання зарядних кабелів, адаптерів та автомобільного приладдя.

Чи можна подорожувати з багажником на даху

Бокс або багажник на даху збільшує аеродинамічний опір. Втрати запасу ходу можуть становити від кількох відсотків до 15–25% залежно від швидкості та форми вантажу.

Найпомітніше зниження виникає:

  • за швидкості понад 100–110 км/год;
  • під час використання високого боксу;
  • під час перевезення велосипедів на даху;
  • за сильного зустрічного вітру.

Заднє кріплення для велосипедів зазвичай менше впливає на аеродинаміку, ніж перевезення на даху.

Чи можна буксирувати причіп електромобілем

Деякі електромобілі мають офіційний дозвіл на буксирування. Однак причіп різко збільшує витрату енергії.

Можливі наслідки:

  • зниження запасу ходу на 30–50%;
  • частіші заряджання;
  • складнощі з під’їздом до зарядних станцій;
  • необхідність відчіплювати причіп;
  • підвищена витрата взимку та в горах.

Перед купівлею потрібно перевірити:

  • допустиму масу причепа;
  • максимальне вертикальне навантаження на фаркоп;
  • наявність заводського фаркопа;
  • обмеження гарантії;
  • роботу системи стабілізації причепа.

Домашнє заряджання перед далекою поїздкою

Для регулярної експлуатації бажано мати власну зарядну точку. Вона дає змогу починати подорож із повністю зарядженою батареєю та не витрачати час на першу громадську станцію.

Заряджання від звичайної розетки

Звичайна побутова розетка підходить для повільного заряджання, але має обмеження:

  • невисока потужність;
  • тривалий час заряджання;
  • підвищене навантаження на проводку;
  • необхідність якісного заземлення;
  • ризик перегрівання старих контактів.

Використовувати розетку для постійного заряджання слід лише після перевірки електромережі фахівцем.

Настінна зарядна станція

Для дому оптимальна настінна станція потужністю:

  • 7,4 кВт за однофазного підключення;
  • 11 кВт за трифазного підключення;
  • 22 кВт за наявності відповідної мережі та підтримки автомобілем.

Навіть якщо бортовий зарядний пристрій приймає лише 11 кВт, встановлення якісної станції забезпечує безпеку, контроль потужності та зручність заряджання за розкладом.

Як вибрати вживаний електромобіль для подорожей

Перевірка стану батареї

Для далеких маршрутів стан акумулятора особливо важливий. Деградація зменшує пробіг і може впливати на швидкість заряджання.

Необхідно перевірити:

  • показник State of Health;
  • фактичну доступну ємність;
  • кількість швидких заряджань;
  • історію перегрівань;
  • наявність помилок батареї;
  • баланс комірок;
  • реальну витрату;
  • швидкість заряджання на DC-станції.

Показник стану акумулятора бажано підтверджувати діагностикою, а не лише даними на панелі приладів.

Перевірка заряджання

Перед купівлею рекомендується провести реальну зарядну сесію:

  1. Розрядити батарею приблизно до 10–20%.
  2. Підключити автомобіль до швидкої станції.
  3. Перевірити початкову потужність.
  4. Простежити за зміною потужності.
  5. Переконатися у відсутності помилок.
  6. Перевірити температуру батареї.
  7. Оцінити роботу системи охолодження.

Перевірка роз’ємів та адаптерів

Потрібно оглянути:

  • зарядний порт;
  • захисну кришку;
  • фіксацію конектора;
  • стан контактів;
  • комплектні кабелі;
  • перехідники;
  • роботу блокування роз’єму.

Пошкоджений порт може призвести до нестабільного заряджання та дорогого ремонту.

Історія програмного забезпечення

На деяких імпортних автомобілях окремі функції можуть залежати від регіону, облікового запису або підключення до сервера виробника.

Перед купівлею потрібно з’ясувати:

  • чи встановлюються оновлення;
  • чи працює мобільний застосунок;
  • чи можна активувати автомобіль;
  • чи функціонує навігація;
  • чи доступні онлайн-сервіси;
  • чи підтримується англійська або українська мова;
  • чи не прив’язаний автомобіль до чужого облікового запису.

Як вибрати електромобіль для поїздок Україною

Для поїздок між українськими містами особливо важливі:

  • поширений роз’єм швидкого заряджання;
  • запас ходу з урахуванням об’їздів;
  • кліренс;
  • комфортна підвіска;
  • можливість заряджання в різних мережах;
  • наявність мобільного інтернету або альтернативного запуску станції;
  • сервісна підтримка;
  • доступність запчастин;
  • захист батареї знизу;
  • ефективне обігрівання взимку.

Раціональна конфігурація для більшості маршрутів:

  • батарея від 75–85 кВт·год;
  • реальний трасовий пробіг від 350–400 км;
  • CCS2;
  • швидке заряджання від 150 кВт;
  • бортовий зарядний пристрій на 11 кВт;
  • тепловий насос;
  • прогрівання батареї;
  • колеса діаметром 18–20 дюймів;
  • кліренс від 150–170 мм залежно від регіону;
  • адаптивний круїз-контроль.

Як вибрати електромобіль для поїздок Європою

Для міжнародних подорожей рекомендується вибирати автомобіль із CCS2 і Type 2. Також корисні вбудована навігація, підтримка європейських зарядних мереж і можливість оплачувати заряджання різними способами.

Необхідно враховувати:

  • швидкісний режим на автомагістралях;
  • підвищену витрату за 120–130 км/год;
  • платні дороги;
  • екологічні зони;
  • правила паркування;
  • доступність готельного заряджання;
  • наявність роумінгу між зарядними операторами;
  • сумісність мобільного застосунку;
  • можливість оновлення карт.

Для європейських автомагістралей особливо зручні аеродинамічні автомобілі з реальним запасом ходу від 400 км і заряджанням від 10 до 80% менш ніж за 30 хвилин.

Який електромобіль вибрати для сім’ї

Сімейний автомобіль повинен поєднувати запас ходу, простір і безпеку.

Рекомендовані параметри:

  • корисна ємність батареї від 80 кВт·год;
  • багажник від 450–500 літрів;
  • запас ходу трасою від 350–400 км;
  • швидке заряджання від 150 кВт;
  • просторий другий ряд;
  • кріплення ISOFIX;
  • тризонний клімат-контроль;
  • підігрівання задніх сидінь;
  • кілька USB-роз’ємів;
  • електропривод багажника;
  • повний комплекс систем безпеки.

Якщо сім’я подорожує з великою кількістю речей, практичний ліфтбек, універсал або середньорозмірний кросовер буде зручнішим за седан.

Який електромобіль вибрати для поїздок на 500–1000 км

Для маршрутів завдовжки 500–1000 км оптимальними є автомобілі з поєднанням високої ефективності та швидкого заряджання.

Бажані характеристики:

Параметр Рекомендоване значення
Корисна ємність батареї Від 75–90 кВт·год
Реальний трасовий запас ходу Від 350–450 км
Пікове заряджання DC Від 150–200 кВт
Час заряджання 10–80% До 25–30 хвилин
Бортове заряджання AC 11 кВт
Зарядний роз’єм CCS2
Термостатування Рідинне
Прогрівання батареї Бажане
Тепловий насос Бажаний
Трасова витрата До 20–23 кВт·год на 100 км
Розмір коліс Помірний

За таких характеристик маршрут завдовжки близько 800 км можна подолати з двома або трьома зарядними зупинками, поєднуючи їх із відпочинком і прийомом їжі.

Основні помилки під час вибору електромобіля для подорожей

Орієнтація на пробіг за CLTC

Великий показник CLTC може виглядати привабливо, але він не відображає рух автомагістраллю зі швидкістю 120–130 км/год.

Купівля автомобіля з рідкісним роз’ємом

Навіть великий акумулятор не компенсує складнощі з пошуком сумісної станції.

Оцінювання лише пікової зарядної потужності

Короткочасні 250 кВт не завжди кращі за стабільні 180–200 кВт.

Ігнорування зимової витрати

Літній пробіг не можна використовувати для зимового планування без поправки.

Вибір найбільших коліс

Великі диски зменшують запас ходу, погіршують плавність і підвищують вартість шин.

Відмова від тестування автомобіля на трасі

Міський тест-драйв не показує аеродинамічний шум, стійкість, витрату на швидкості та комфорт сидінь через кілька годин.

Купівля надто потужної версії

Розгін до 100 км/год за 3–4 секунди рідко дає практичну перевагу в подорожі, але повний привод і висока потужність можуть збільшувати витрату енергії.

Ігнорування програмного забезпечення

Неточний прогноз заряду та слабкий планувальник маршруту здатні створити більше незручностей, ніж відносно невелика батарея.

Чекліст перед купівлею

Перед укладенням угоди потрібно відповісти на такі запитання:

  • Яка корисна ємність батареї?
  • Яка реальна витрата автомобіля за 110, 120 і 130 км/год?
  • Скільки кілометрів він проїжджає взимку?
  • Який встановлений зарядний роз’єм?
  • Яка максимальна потужність DC-заряджання?
  • Скільки триває заряджання від 10 до 80%?
  • Який вигляд має зарядна крива?
  • Чи є попереднє прогрівання батареї?
  • Чи встановлений тепловий насос?
  • Чи підтримує автомобіль заряджання AC на 11 кВт?
  • Який реальний об’єм багажника?
  • Чи зручні сидіння після години їзди?
  • Наскільки шумно в салоні на швидкості 120 км/год?
  • Чи є адаптивний круїз-контроль?
  • Чи працює навігація в регіоні експлуатації?
  • Чи доступні оновлення програмного забезпечення?
  • Чи є сервіс і запчастини?
  • Який розмір коліс встановлений?
  • Чи є запасне колесо або ремонтний комплект?
  • Як захищена батарея знизу?
  • Чи є офіційний дозвіл на встановлення фаркопа?
  • Чи можна запустити заряджання на основних станціях за передбачуваними маршрутами?

Де купити електромобіль для далеких поїздок

Перед купівлею бажано порівняти кілька моделей у реальних умовах, оцінити посадку, місткість, зарядні можливості та трасову витрату. У салоні електромобілів Electri4ka можна підібрати автомобіль з урахуванням передбачуваних маршрутів, необхідного запасу ходу, типу зарядного роз’єму та бюджету.

Особливо важливо проводити тест-драйв не лише в місті. Під час перевірки варто виїхати на швидкісну дорогу, оцінити витрату енергії, роботу асистентів, рівень шуму, плавність ходу та зручність сидінь.

Висновок

Найкращий електромобіль для далеких поїздок повинен мати не максимальний паспортний пробіг, а збалансоване поєднання місткої батареї, низької трасової витрати та швидкого заряджання. Для більшості водіїв оптимальними є моделі з корисною ємністю акумулятора від 75–85 кВт·год, реальним пробігом від 350–450 км і заряджанням постійним струмом потужністю не менше 150 кВт. Бажано вибирати автомобіль із роз’ємом CCS2, рідинним термостатуванням, попереднім прогріванням батареї та тепловим насосом. Перед купівлею необхідно враховувати зимове зменшення пробігу, розмір коліс, комфорт підвіски, об’єм багажника та доступність зарядних станцій на основних маршрутах. Велика батарея не завжди означає швидшу подорож, оскільки вирішальну роль відіграють зарядна крива та час відновлення запасу енергії. Ретельний розрахунок маршрутів і повноцінний трасовий тест-драйв допоможуть вибрати електромобіль, який буде зручним не лише в місті, а й у поїздках на сотні або тисячі кілометрів.

Авто з цієї статті

Від $ 48 850 / 2 194 831 грн
554 км
299 л.с.
60
Задній
Від $ 48 900 / 2 197 077 грн
593 км
299 л.с.
62.5
Задній
Від $ 57 050 / 2 563 257 грн
719 км
450 л.с.
78.4
повний
Від $ 45 100 / 2 026 343 грн
606 км
264 л.с.
60
Задній
Від $ 51 950 / 2 334 114 грн
623 км
460 л.с.
78.4
Повний
Від $ 54 100 / 2 430 713 грн
190 км
490 л.с.
43
повний
Від $ 56 500 / 2 538 545 грн
688 км
450 л.с.
78.4
Повний
Від $ 51 200 / 2 300 416 грн
500 км
490 л.с.
103
повний
Від $ 61 300 / 2 754 209 грн
511 км
286 л.с.
70
Задній
Від $ 66 650 / 2 994 585 грн
625 км
340 л.с.
84
Задній
Від $ 77 850 / 3 497 801 грн
560 км
544 л.с.
84
Повний
Від $ 33 100 / 1 487 183 грн
550 км
204 л.с.
61.4
Задній
Від $ 35 350 / 1 588 276 грн
700 км
313 л.с.
82.5
Задній
Від $ 43 400 / 1 949 962 грн
650 км
530 л.с.
82.5
Повний
Від $ 42 650 / 1 916 265 грн
671 км
229 л.с.
76.4
Задній
Від $ 47 700 / 2 143 161 грн
638 км
325 л.с.
76.4
Повний
Від $ 65 500 / 2 942 915 грн
555 км
585 л.с.
76.4
Повний
Від $ 68 800 / 3 091 184 грн
555 км
585 л.с.
76.4
Повний
Від $ 67 200 / 3 019 296 грн
609 км
408 л.с.
96.1
Повний
Від $ 71 000 / 3 190 030 грн
609 км
408 л.с.
96.1
Повний
Від $ 89 300 / 4 012 249 грн
609 км
408 л.с.
96.1
Повний
710 км
490 л.с.
100
повний
710 км
490 л.с.
100
повний
710 км
490 л.с.
100
повний
Від $ 52 500 / 2 358 825 грн
710 км
925 л.с.
95
повний
Від $ 52 500 / 2 358 825 грн
810 км
503 л.с.
103
задній
Від $ 57 600 / 2 587 968 грн
762 км
925 л.с.
103
повний
Від $ 62 400 / 2 803 632 грн
730 км
925 л.с.
103
повний